4 MALZEMELİ YAĞSIZ, UNSUZ, ŞEKERSİZ,YUMURTASIZ KURABİYE

Spor yapmaya başladığınızda daha fazla şeker içerikli şeyler düşünmeye başlıyorsunuz. Yasak olanın cazibesi sağlıklı yaşam kafasındayken bile sizi rahatsız ediyor evet :)

Her daim bu tip reçetelere uzak durduğum için açıkçası denememde uzun süre alıyor. İncele, yorumları oku ,damak tadı farkını düşün,  malzemeleri birleşitirince hayal et bakalım derken uzuyor da uzuyor..

Bu tarifi daha önce yapmış beğenmiştim ama içine bitter çikolata ilavesi yoktu bende yüzeyine eritip dökmüştüm ama bu yaptığım şekilde fırına girmeden bir adet tepesine ve içine irice kıyıp koymak çok çok daha güzel sonuç verdi. Hem günlük alma izniniz olan çikolata miktarını, hem spor yapanların yulaf -muz ihtiyacını düşünürsek bence gayet makul,basit ve leziz!

Basit bir tarif için amma dil döktün demeyin, bu devirde sağlıklı birşeyler üreteceğim derken kabus sonuçlar alan veya yenmeyecek şeyler çıkaran reçetelere bakınca tepemde gezdiriyorum kurabiyeleri :)

Untitled


4 MALZEMELİ YAĞSIZ, UNSUZ, ŞEKERSİZ,YUMURTASIZ KURABİYE1 + 1/2 cup yulaf

1/2 cup yer fıstığı ezmesi*

1/2 cup iri kıyılmış bitter çikolata

2 orta boy yumuşamış muz


*Yer fıstığı ezmesi yerine başka kuruyemişlerin ezmesini kullanabilirsiniz,örneğin cevizle de çok lezzetli oluyor. Evde yapmak için kuruyemişi kahve öğütücüde ezme kıvamına gelene kadar çektirmeniz yeterli.

Muzları bir kasede iyice ezin. Üzerine kalan malzemeleri ekleyin ve karıştırın. Yağlı kağıt serili tepsiye bir dondurma kaşığı ile harcı pay edin. Üzerlerine ekstra bir parça bitter çikolata batırın.

Bu aşamada ben iki yemek kaşığı boyutlarında bir dondurma kaşığı kullandım ama tavsiyem küçük boy dondurma kaşığı kullanmanız. Bu sayede tek lokmalık daha kıtır kurabiyeleriniz olacak. Benim yaptığım şekilde dışı kıtır fakat içi yumuşak kurabiyeleriniz oluyor.

Ön ısıtmalı 180 derece fırında 10-12 dakika pişirin. 
Untitled
Bu hafta biraz sağlıklı tariflerle zaman geçireceğiz, sonrasında kalorilere dönüş olabilir :)


Sevgilerimle..


gokche!