SCHARFFENBERGER 'İN ÇİKOLATALI PASTASI

UntitledScharffenberger yurt dışında namı yürümüş bir çikolata markası. Sanıyorum 2006 yılında sahipleri bir kitap çıkardılar. Ben tabi ki konu çikolata olunca kendimi amazondan kitabı sipariş ederken buldum.Açıkçası kakaodan başlayıp çikolatanın oluşumuna kadar enfes bilgiler içeriyor.  Zamanında kendilerinden bir çok tarif paylaşmıştım..

Bu sefer pastasını yaptım gerçi yapalı çok zaman oldu.Ama tadı hala damağımda. Kekinin brownimsi dokusu kremasının yoğunluğuyla tam bir kutlama pastası! Çok yoğun bir süslemeye gerek yok. Kaplama sonrası mumları eklemeniz yeterli olacak :)


UntitledSCHARFFENBERGER 'İN ÇİKOLATALI PASTASI


Tarif Essense of Chocolate kitabından

Kek için :

2 cup şeker

1+3/4 cup un

3/4 cup kakao

1 tsp tuz

1+1/2 tsp kabartma tozu

1+1/2 tsp karbonat

2 adet large  yumurta

1/2 cup sıvı yağ

1 cup süt

1 cup kaynar su

Kreması için :


1+1/4 cup şeker

1 cup süt kreması

140 gr bitter çikolata ( şekersiz %99 oranlı kakao,yoksa bulabildiğiniz en yüksek kakao oranlı olsun)

120 gr tereyağ küp küp doğranmış


Keki yaparak başlayın, kuru malzemeleri düşük ayarda çırpın ardından yavaşça sıvı yağ,yumurta ve sütü ekleyin.Yaklaşık 2 dakika çırptıktan sonra kaynar suyu ekleyin. Karışım önce yoğun sonra çorbamsı bir kıvamda olacak korkmayın. İki adet 22 cmlik hazırlanmış kalıba bu harcı pay edin. Ön ısıtmalı 180 derece fırında 30-35 dakika pişirin. Bir kenarda soğutup kalıptan çıkarın.

Kremasını yaparken kremayla şekeri bir sos tenceresine alıp kaynatın bu yaklaşık 5-6 dakika sürüyor.Ardından çikolata ve tereyağını ekleyip ılıyana kadar karıştırın. Yüksek devirde çırpmayın amaç köpük köpük olması değil hafif kabarması.Soğuyana kadar ara ara bir çırpıcı yardımıyla kremanızı katılaştırın.

Kekin bir patını servis tabağına alın yaklaşık 1 cup kadar kremayla yüzeyini sıvayın,kalan kek patı üzerine kapayın kalan kremayla tüm pastanızı kaplayın ve dilediğinizce süsleyin.


Untitled


Sanırım dokusunu en net bu fotoğraf anlattı :) Pastalara bir günlük mola vereceğiz bakalım yarına ne düşecek..

Sevgilerimle..

gokche!