PORTAKAL VE TURNA YEMİŞLİ SCONE

Her ülkenin farklı hamur stilleri var. Bunlar ingilizlerin ikindi çayına hatta kahvaltıya özellikle yaptıkları küçük ekmekçikler. Ama bittabi tatlı tuzlu her çeşidi mevcut. Yumuşak dokusu ve çay reçel ile güzel üçlü oluşu yüzünden çokça tercih ediliyor.

Aslında amaç scone değildi fakat kız kardeşimin gördüğü bu tarifi yaptığımızda cidden tam kışlık bir reçete olduğunu anladık. Sayıca az ve lezzet olarak tereyağlı kıyır kıyır tatlı çörekler için bu kış tarifini kesinlikle deneyin :)
Untitled


PORTAKAL VE TURNA YEMİŞLİ SCONE

Tarif Sally's Baking A.

280 gr un

10 gr kabartma tozu

bir iri çimdik tuz

1 portakalın kabuğu

115 gr tereyağ küp küp doğranmış ve donmuş halde

125 ml süt kreması

1 large yumurta

100 gr cup şeker

100 gr donmuş halde turna yemişiŞeker ve portakal kabuğu rendesini karıştırın. Ardından şeker hariç kuru malzemeleri bir kapta birleştirin.Üzerine tereyağını ekleyip rondo da kırıntı görüntüsü alana kadar çalıştırın.


Krema, yumurta ve şekeri bir başka kapta karıştırın, kırıntı görünümlü hamura ekleyin. Elde ettiğiniz hamur hafif yapışkan olacak sorun yok.  Turnayemişlerini ekleyip elinizi hafifçe unlayarak sadece yemişlerin hamura tutunması için birkaç defa karıştırın.

Yağlı kağıt serili tepside yaklaşık 22-24 cmlik (bir servis tabağı kadar yaklaşık) daire şekli verip 8 eşit parçaya dilimleyin. Bu aşamada ekstra çıtırlık için üzerine şeker serpebilirsiniz.

Aralarına boşluk bırakıp 200 derece ön ısıtmalı fırında 20-25 dakika pişirin. Açıkçası ilk gün tart hamuru kıtırlığındayken ertesi gün kek kıvamındaydı ve biz portakalın tatlılığı ile turnayemişin ekşiliğine bayıldık.

Untitled


Diğer postla arayı açmamak dileğimle..Sevgilerimle..


gokche!