OMBRE TEKNİĞİ VE VİCTORİA KEKİ (VİCTORİA SPONGE)

fotoğraf 3

Şimdi rahatça arkanıza yaslanın..Bu pastanın keki ayrı süslemesi ayrı bir mesele oldu..

Şöyle ki bizde ki pasta kekleri daha ıslatılmaya müsait kuru keklerken, bu denediğim tarif vanilyaya doymuş ve tereyağından yana dokusu zengin.Sevdiğim gibi.Yerken dokusu bir doyuruyor bonusu ise kesinlikle vanilya kokması.Olsun dediğim gibi.Reçetenin asıl ismi : Klasik Victoria keki veya sünger keki.Sahibi kekin kendisi gibi bir ingiliz : Peggy Porschen 

Aslına bakarsanız benim kalın keklerin arasına bol krema sürüp meyve serpiştirip dışını sıvamaya ne gerek var ki dediğim çok olmuştur.Ama işin aslı fotoğraf kısmına ve bloga yeni bir şeyler koyma kısmına gelince oturup teknik tarıyorum :) 

Daha önce bulduğum tekniklerden biri gül desenli kremalarla bezenmiş pasta çeşidi olan Rosette idi.Ama tabi en en basit haliyle sıkma yapmış sonrasında şu krema sıkma işine iki misli zaman harcamam gerektiğine karar vermiştim.Neyse o başka mesele..Şuan ki teknik ise Ombre tekniği.Evet bayanlar dökülün! Ombre saçlarınızı pastalara uygulayacaksınız! :)

Tahmin edildiği üzere ombre (ya da gölgeli / dalgalı mı demeliyim?)  tekniğinde renk tonlarını pastalara kullanırken en az iki ton kremanız olması gerekli.Ben bu pastada beyaz ve toz pembe kullandım.Tekniğin en güzel yanı rahat çalışmak.Kasılacağınız bir atraksiyonu yok.Koyudan açığa veya açıktan koyuya dış yüzeye kremayı pay edip sıvama kısmında birbirine karışışını izliyorsunuz.Pastanın etrafında döner halde sıvama yaptığınız içinde krema birbirine dozunda karışıyor.Her ne kadar elimde felaket bir fotoğraf varsa da renk geçişinin belli olması hatırına bloga koyuyorum.Buyrun bakalım :) 


fotoğraf 1

Unutmadan aynı tekniği iki defa uygulayıp iki farklı süslemeli pasta ortaya çıkardım.Bu yüzdendir ki fotolar farklı.Bir nevi birinde içini birinde dışını sergiledim.

fotoğraf 2

Bu keke sünger demeleri bizim anladığımız tip olmasından değil.Basit temel malzemelerden oluşup çok çırpılmasından kaynaKlanıyor.Kraliçe Victoria için çay saatlerinde tüketilmesi amaçlı üretilmiş.Klasik iki pasta patı arasına frambuaz reçeli çırpılmış krema konuyor bu durum bir diğer adı olan Victoria sandivici namını almasını sağlamış.Üzerine bir söylentiye göre pudra şekeri bir diğer söylentiye göre ince çekilmiş şeker(caster sugar) serpiliyor.

İngilizlerin karıştırılması muhtemel buna benzer bir diğer keki Maderia kek.Ama bunun farkı limon aroması ve yanında bir zamanlar sunulan Maderia şarabından geliyor.Yani yaptığım kekle tek benzer yanı malzeme benzerliği o kadar :)Ön bilgi : tarif gram ile verilmiş orjinalliğini bozmadım.Ama evde tartınız yoksa en tepede ki bloğun  ölçüler kısmından çeviri yapabilirsiniz.

PEGGY PORSHEN 'IN VİCTORİA KEKİ ( VİCTORİA SPONGE)

Tarif Boutique Baking 'den

200 gr oda ısısında tereyağ

200 gr inceltilmiş şeker/ caster sugar (toz şekerinizi rondo da bir miktar inceltin)

4 medium yumurta

200 gr kendinden kabaran un  (açılan tarifin içinde nasıl yapılacağından bahsediyor)

1/2 vanilya çubuğunun havyarı

İri bir çimdik tuz

Tereyağı,şekeri,tuzu ve vanilyayı kabınıza alın,krema haline gelene kadar çırpın.Başka bir kapta yumurtaları çırpıp şekerli karışıma azar azar ekleyin ilk başlarda kesik gibi bir görüntüsü olacaktır normaldir, doğru yoldasınız devam edin.

Azar azar unu eleyerek bu karışıma ilave edin. 15 cmlik 3 adet veya benim yaptığım gibi 20 cmlik 2 adet yağlanıp-unlanmış kalıba bu karışımı pay edin.

Ön ısıtmalı 175 derece fırında 15-25 dakika kadar pişirin.

Eğer size kuru gelirse bunun için şurup :

1/2 vanilya çubuğunun havyarı

150 ml su 

150 gr  inceltilmiş şeker (toz şekerinizi rondo da bir miktar inceltin veya yurt dışındakiler için caster sugar)

Tüm malzemeleri kabınıza alın ve şeker eriyene kadar kaynatın.Yeni çıkardığınız ama en az 10 dakika ılıttığınız kekinize bir fırça yardımıyla sürün.Kaşıkla döktüğünüzde eşit yayılmayacaktır.

Birleştirirken :

Diler kendiniz yapar diler hazır 2 poşet krem şanti hazırlayabilirsiniz.Kremanın 1/3ünü kekinizin arasına bol çilek ile sürün.Kalan kremanızın yine 1/3ünü pembe tonlarında kullanacaksınız.Geri kalanı yine beyaz.

Önce arasına krema,çilek koyduğunuz ve sandiviç misali patlarınızı birleştirdiğiniz pastanızı servis tabağınıza alın.Pastanızın önce kalan beyaz kremayla çok çok az bir miktar sıvayın.Keki görünsün hatta sıkıntı yok.

Ardından pastanızın en dibine pembe kremanızı sürün ve sıvayın aynı hizada düzeltin.Sonra kalan pasta duvarınıza beyazı sürüp pembe kısma temas ederek dikkatlice sıvayın.Hafif bir karışma olacak bu o ombre dediğimiz gölgelendirmeyi gerçekleştirecek.Sıvadığınız spatulanızı temizleyip en son tepesinide beyaz kremanızla sıvadıktan sonra üzerine diler bol çilek-sprinkle diler şekerden çiçekler ile süsleyin.

Ayrıca dev hizmet! Ben anlatamadıysam diye videosunu da bir tık uzağınıza ekliyorum.

ombrecake with strawberry2


Not : Bu evin 3 numarasına doğum günü pastası idi.İki dilim yediğine göre beğenmiş olsa gerek diye düşünüyorum.

Not 2 : Kekin iç dokusunda ki vanilya havyarını görüyor musunuz? İşte o cennetin ilk basamağı oluyor.

Ülkem adına çok güzel günler göreceğimiz duası ile mutlu bir pazar diliyorum..

Sevgilerimle..

gokche!