SOUR CREAM PUMPKIN PIE OR TART /EKŞİ KREMALI BALKABAKLI PAY YA DA TART VE DORİE'NİN TATLI TART HAMURU DETAYI..

doriepumpkin2
Bakmayın siz bana..


Şu sıralar bana gelmemeyi adet haline getiren ilham meleklerini binbir dua ile çağırmakla meşgulüm..Nolur sanki iki güne bir bol bol yazmam için kapımı çalsalar yine :( Neyse ki bu hafta sonu aldığım temiz havanın etkisinden olsa gerek gayet güzel bir şekilde yazmalıyım artık diye bir sinyal aldım beynimden..

Yazabilmek ne güzel şeymiş yarabbim :)

Deliler gibi (ne yapacaksam ?) biriktirdiğim tarifleri hatta dünyaya adım atan abimlerin yeni gözdesi ama neredeyse yaşını alacak veledimizin doğumuna hediye götürdüklerimide artık yayınlasam diyoru..Ne güzel olur :)

Bu hafta ki hedefim bunlar olsun..doriepumpkin
Tarifteki sour cream (ekşi krema)'yı dert etmeyin süzme yoğurt yerine en iyi alternatif..Keşke süt ürünleri satan markalar buttermilk ve sour cream'e el atsalar :( Bu konuyla ilgili sizde benim gibi mail atarsanız belki başlarlar ne dersiniz?

Ayrıca balkabağı püresi yurt dışında oldukça yaygın..Konserve bir yaşam stili benimsemediğimizi ve balkabağımızın artı tatlımızında meşhurluğunu düşünerek  pazar sepetlerini kolunuza takıp balkabağı almanızı isteyeceğim..

En önemlisi bu tarifle beraber detaylı şekilde tart hamuru tarifi verecek olmam sanırım :) Dorie tariflerinde 2 ana tarif üzerinden çalışıyor..Biri tatlının arkasından göz kırpan (ama baskın olmayan) tuzlu bir hamur diğeride tatlı bir hamur..
İkisinide denedim ve ilki benim favorim! Ama bu tartta onu kullanmadım..Çünkü hediye götürecektim ve damak tatları farklı olabilir diye düşündüm..Yakın zamanda Pecan Pie tarifiyle favorim olan tart tabanı tarifinide ekleyeceğim :) Deneyip damak tadınıza uygun olanı seçebilirsiniz..

SOUR CREAM PUMPKIN PIE OR TART /EKŞİ KREMALI BALKABAKLI PAY YA DA TART1-DORİE'S SWEET TART DOUGH (DORİE'NİN TATLI TART HAMURU)  

**Pâte Sableé1,5 cup un

1/2 cup pudra şekeri

1/4 tsp tuz

1 iri yumurta sarısı soğuk

9 tbsp ~ 135 gr tuzsuz tereyağ çok soğuk hatta donmuş ve küçük parçalara bölünmüş *


* Ben genelde tarttıktan sonra çok küçük parçalara bölüp en az 1 saat buzlukta bekletiyorum,donduruyorum!
* Rondo bu iş için biçilmiş kaftan.Daha başarılı sonuç için rondonun cam haznesini dolapta 1 saat kadar önce bekletmek en güzeli olacaktır.

1-Rondoya un, tuz, ve şekeri karıştırıp koyun.Tereyağını bu karışımın üstüne ekleyin ve rondoyu çabuk ısınmaması için ara ara çalıştırarak ekmek kırıntısı görüntüsü almasını sağlayın.

2-Yumurta sarısını oluşan kırıntı şeklinde ki karışıma ekleyin ve rondoyu çalıştırıp kırıntılı görünümden kurtulduğu an rondoyu durdurun.

3-Rondoyu ısındırmadan karışımı her daim soğut tutmak tek amaç dikkat edin.Hamurunuzu soğuk mermer tezgaha boşaltın.Mermer tezgah yoksa yağlı kağıtta işinizi görecektir.Esnek ve yumuşak olan hamuru sadece yuvarlak forma sokun yoğurup el ısınızla yapısını bozmayın.

4-Annem plastikten nefret ettiği için streç filmide direk yiyecekle temas ettirmez diler streç filmle diler ben gibi yağlı kağıtla hamurunuzu sarın ve en az 30 dakika buzlukta bekletin.Unutmayın ne kadar soğuk hamur o kadar gevrek tart..

**Bu hamur tarifi buzdolabında 5 gün buzlukta 2 ay durabilir.

5- Soğuttuğunuz hamuru ellerinizle fazla temas etmeden mümkünse sadece merdaneyle buluşturarak 9 inch / 23 cmlik kalıba uygun hale getirin.

**Genelde tart kalıbı tabanı çıkan cinslerden kullanıyorum.Ayrıca exktra bilgi tart kalıbı yağlanmaz çünkü tart hamurunda bu iş için yeterince yağ bulunmakta.Tart kabınızı yağladığınızda tart hamurunuz pişerken çekme yapabilir.İlla ki yapmanız gerekiyorsa çok az tereyağ ve üzerine serptiğiniz un ile gönlünüzü rahatlatabilirsiniz :)

6-Kalıbınıza yaydığınız hamurun üstüne kendisinden biraz daha büyük çaplı bir yağlı kağıt yerleştirin ve diler ben gibi sadece bu amaç için kullandığınız bakliyatları diler bunun için üretilmiş olan seramik ağırlıklarla doldurun.

7- 190 dereceli fırına tartınızı atın,25 dakika belirtilen şekilde pişirin.Yağlı kağıdı kaldırıp8 dakika daha pişirin.Tamamen piştikten sonra tel ızagara üzerinde soğutup kullanın.


Bu tart/pay için ekstra 8 dakika pişirme süresini yapmadan harçla doldurup harçla pişiriyoruz.2-EKŞİ KREMALI BALKABAKLI DOLGU


2 cup şekersiz balkabağı püresi

3 iri yumurta oda sıcaklığında

1 cup esmer şeker veya beyaz şeker

2 tbsp ~ 30 gr eritilmiş soğutulmuş tereyağ

1,5 cup süt kreması

1/3 cup sour cream / süzme yoğurt(sütaş)

1,5 tsp tarçın

1,5 tsp zencefil

Birer çimdik muskat, tuz, karanfil

2 tsp vanilya ekstrası


Fırını 230 dereceye ayarlayın.

Tüm malzemeleri 2 dakika çırpın.Soğumuş tart kalıbınıza bu karışımı ekleyin.10 dakika bu ısıda pişirin.Isıyı 150 dereceye düşürüp tart için 25-30 dakika pay içinse 35-45 dakika pişirin.Sadece merkezi gevşek kalmalı eğer tartın tamamında bu durum mevcutsa 5 dakikada bir kontrol ederek pişirin.
Sevgilerimle..gokche!