BOL FINDIKLI VE ÇİKOLATALI MUFFİN

hazelnut+chocolate+cacao3

Çalışmaya başladığım yer bir rehabilitasyon merkezi..Haliyle gelen çocuklar farklı (!) çocuklar..Engelli demek istemiyorum ama onlar kendilerine engel koymadan, o engele ailecek inanmadan eğitim için gelirlerken haksızlık yapmış olacağımı düşünürek farklı demekle yetiniyorum..


İlk başladığımda ağlarmıyım üzülürmüyüm diye çok düşündüm..Yıpranır mı acaba ruhum dedim..Hemde milyon defa..Ama düşündüğüm gibi olmadı beni gördüklerinde gülmelerine onlara dokunarak seni çok seviyorum diyerek sevildiklerini farketmelerine her geçen gün şükreder sevinir oldum..Tepkileri öyle candan ve gerçekti ki koşa koşa sarıldıklarında dünya daha güzel dönüyor bugün diye mutlu mesut eve gelir oldum..

Ta ki geçenlerde liseyi bitirdiğini ama eksiklerini kapamak için eğitime üç vasıta değiştirerek geldiğini söyleyen öğrencime kadar..Hafif düzeyde gerilik yürümesini yavaşlatacak düzeyde de bedenen farklılığı var..17-18 yaşlarında..Bebek yüzlü bir erkek çocuğu..Matematik çalıştık güldük konuştuk..Hakkında bilgim çoğaldıkça gözlerinin içine daha bir bakar oldum..

Mutluluk özgüven benim bilmediğim şeylermiş..Bunu öğrendim..Sarılıp ağlamak sana ömür boyu destek olacağıma söz veriyorum demek istedim..Öğretmen için ne kadar manalı gözüksede öğrenci korkabilir diye sustum..Ağlamak istedim acıdı mı bana diye düşünmesin diye sustum..Sustum sustum..Ders bittiğinde sınıftan çıkamadım...Düşündüm durdum..

Meğer benim üzüldüğüm şeyler ne boşmuş..

Meğer benim özgüvenim aslında yokmuş..

Meğer mutluluk benim algıladığım gibi değilmiş..

Kapılar arkasındayken ben, o kapıları unutup kendini gerçeğe çoktan bırakmış..Hatta başardıklarını büyük bir gururla anlatırken 'Maşallah ya sana!' dediğimde sesimin titremesini bile duymamış..

Mutluluğu sadece onca yolu başarmaktan öte, liseyi bitirmek, toplumun saçma sapan o acınası bakışları altında (ki onlar kim oluyor da acıyor!) hayatını sürdürmek olduğunu kabul etmiş..

Bilal sadece bir örnek..Bana tokat misali çarpan bir örnek..

Miş mış'lar yormasın sizi..İstiyorum ki okurken birde kendinize şartlarınıza bakın..Damardan girdi diye düşünmeden ufak şeylerden mutlu olmayı, farklılığı var diye bönbön/acıyarak bakmak yerine onlara gülümseyi düşünün..( İslamiyet sadaka dememiş mi gülümsemeye? ) Yeri geldiğinde otobüste tramvayda metroda konuşun konuşturun..En önemlisi empati yapın kendinizi farklı olan arkadaşlarımızın yerine koyun..Ah empati..Ne bakışlar değiştirir ne düşünceler değiştirir insanda..


En önemlisi ney biliyormusunuz? Mutlu olun..Şükretmeyi bilin..Onca farklılıklarına rağmen onlar çok şükür diyorlarsa sizin ne eksiğiniz var ki şükretmekten uzak duruyorsunuz? (Ne az şükrediyorsunuz diyen bizim kutsal kitabımız değil mi?)Ya da sizin ne fazlanız var ki kendinizi onlardan üstün veya şanslı görüyorsunuz???

Yüzünüzü buruşturan, kendilerini yenmelerine karşın onları dibe iten, mutluklarına ket vuran ve farklılıklarını engel olarak tanımlamaya zorlayan acınası bakışlarınızı silin atın..Onlar sadece imtihanlarını yaşıyorlar ve vadedilen şekilde cennette farklılıklarına karşıklık çok daha alalarını alacaklarını biliyorlar..Bizden bekledikleri farklılıklarını görmememiz..Ruhlarını görmeyi deneyin ne kadar naif ve kırılgan olduklarını sevgiye her daim aç olduklarını iliklerinize kadar hissedin..

Unutmayın! Onlar sadece bize hatırlatma görevini üstleniyorlar..(bu görevle dünyaya gelen melekler düşünün) Hatırlatma ve şükretme..

Yağmurlu kapalı bir pazar günü olmasının üstüne canınızı sıkmak değil niyetim..Kapalı kalan gözleri açmak belki..Ya da artık daha duyarlı olmak..

Kafam oldukça dağınık bu yüzdendir ki yazıda bir nebze dağıldı..Duygularım klavyeye çarptıkça bambaşka düşünceler doğdu bende..Umarım hatrımdakileri size en uygun dille anlatabilmişimdir..
hazelnut+chocolate+cacao2hazelnut+chocolate+cacao

Böyle bir konudan sonra biliyorumki tarif vermek oldukça garip ama iç karartan değil fotoğraflarda ki gibi rengarenk kurdelalarla süslü bir dünya düşünüyorum,bu yüzden vereceğim tarifi..Yağmuru izlerken kahvenizin yanında bu muffinler olmalı ;)BOL FINDIKLI VE ÇİKOLATALI MUFFİN1 yumurta

1/2 cup şeker

5 tbsp süt

50 gr tereyağ

1/4 cup kakao

1/2 cup fındık aromalı kek un

1 cup orta irilikte çekilmiş fındık

1/3 cup damla çikolata

1/2 paket kabartma tozu ( 5 gr)


Tereyağ ve şekeri krema kıvamına gelene dek çırpın.Ardından yumurta ve sütüde ekleyin.

Bir kenarda elediğiniz kakao un ve kabartma tozunu ekleyin mixerin en düşük ayarında çırpın en son fındığıda ekleyip homojenize olunca bırakın.En son çikolatanızıda ekleyip harcınızı 10 adet muffin kalbına paylaştırın.

170 derecede 15-20 dakika pişirin,kürdan testinden geçirip fırından alın.Mutlu huzurlu pazarlar diliyorum..Sevgilerimle..


gokche!